Skip to main content

Innowacyjne rozwiązanie SIGNIUS – ekspertów ds. kryptografii, zostało wdrożone przez ITSCare w AOK w celu zabezpieczenia poufnych dokumentów ponad 27 milionów ubezpieczonych.

Ubezpieczyciele są jednymi z pionierów cyfryzacji. Z jednej strony potencjał optymalizacji procesów jest największy tam, gdzie każdego dnia mamy do czynienia z milionami dokumentów. Z drugiej strony należy przestrzegać maksymalnych standardów bezpieczeństwa ze względu na wrażliwość prawnie chronionych danych. AOK wdrożył innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia ubezpieczycielowi bardziej efektywne zarządzanie dokumentami dla ponad 27 milionów posiadaczy polis.

„Tradycyjne” pieczątki firmowe to już przeszłość – dziś istnieją kwalifikowane pieczęcie elektroniczne. Są one uznawane w Unii Europejskiej jako sposób podpisywania dokumentów przez osoby prawne, takie jak firmy, spółki akcyjne i instytucje publiczne.

AOK – największa niemiecka firma zajmująca się ubezpieczeniami zdrowotnymi  – już jakiś czas temu wprowadziła rozwiązania do kwalifikowanego elektronicznego pieczętowania niektórych rodzajów dokumentów. Dotychczas były one oparte na kartach pieczętujących i czytnikach kart wydawanych przez kwalifikowane centra zaufania/dostawców usług zaufania. Metoda ta jest uciążliwa w codziennym użyciu i okazuje się niemożliwa do utrzymania i ograniczająca wydajność w dużych organizacjach. Obecnie istnieje skuteczniejszy, znacznie prostszy i bardziej wydajny sposób pieczętowania elektronicznego, zarówno pod względem prawnym, jak i technologicznym.

Innowacyjne rozwiązanie do elektronicznego pieczętowania dokumentów ponad 27 milionów ubezpieczonych

ITSCare, dostawca usług IT i spółka należąca w całości do trzech AOK w Niemczech (Badenia-Wirtembergia, Nadrenia-Palatynat/Saarland, Hesja), idzie o krok dalej współpracując z ekspertami ds. kryptografii z SIGNIUS w zakresie świadczenia usługi centralnego pieczętowania elektronicznego. Innowacyjne rozwiązanie SIGNIUS jest dostarczane przez ITSCare dla wszystkich jedenastu AOK w Niemczech i tym samym wspiera przetwarzanie wysoce wrażliwych dokumentów około 27,4 miliona ubezpieczonych.

Nowe rozwiązanie zastępuje karty i czytniki kart sprzętowym modułem bezpieczeństwa (HSM), który może być obsługiwany we własnym centrum danych firmy i jest certyfikowany jako kwalifikowane urządzenie do tworzenia pieczęci (QSCD) zgodnie z rozporządzeniem eIDAS.

Dokumenty takie jak:

  • zaświadczenia o niezdolności do pracy,
  • wnioski o dodatkowe zwroty kosztów,
  • faktury za refundowane terapie czy też zabiegi

są teraz przesyłane, konwertowane z plików Office, PDF lub obrazów do formatu PDF/A-2b, a następnie opieczętowane obowiązkową pieczęcią kwalifikowaną w celu długoterminowego przechowywania.

W oparciu o HSM Utimaco (CryptoServer CP5) możliwe jest wykonywanie do 30 milionów operacji pieczętowania na godzinę.

Nowe rozwiązanie działa na niezawodnym, wydajnym i zasadniczo znanym sprzęcie. Oferuje możliwość korzystania z wielu metod monitorowania urządzeń, może być łatwo skalowane i nie ma ograniczeń co do liczby podłączonych serwerów vServers. Również proces wdrożenia jest prosty, jak pokazuje przypadek AOK. Niewymagające konserwacji rozwiązanie SIGNIUS zostało wdrożone w ciągu kilku dni i płynnie zintegrowane z istniejącymi systemami i procesami.

26 października 2023 r. Utimaco, ITSCare i SIGNIUS zorganizowały wspólny Webinar prezentujący rozwiązanie, który można obejrzeć tutaj.

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna kolejnym krokiem w procesie cyfryzacji ubezpieczycieli

Heiko Klenk, ITSCare: “Przez długi czas byliśmy ograniczeni ograniczoną liczbą czytników kart inteligentnych na serwer vServer, wrażliwą łącznością, wymagającym monitorowaniem urządzeń i długim czasem wdrażania rozwiązania opartego na kartach. Teraz nie tylko eliminujemy regularne wdrożenia na miejscu. Oszczędzamy również czas dzięki możliwości prostego i łatwego, a jednocześnie bezpiecznego pieczętowania dokumentów w systemach, które znamy. Cały proces wdrożenia zajął znacznie mniej czasu niż planowano i przebiegł sprawnie. Dziękujemy firmie SIGNIUS za dotychczasową sprawną współpracę”.

Jack Piekarski, Współzałożyciel i VP SIGNIUS: “Jesteśmy przekonani, że kwalifikowana pieczęć elektroniczna QSCD będzie kolejnym krokiem w procesie cyfryzacji dla wielu ubezpieczycieli. Nasze rozwiązanie przynosi wymierne korzyści już od pierwszego dnia. Potwierdził to nieskomplikowany i szybki proces wdrożenia w AOK, również dzięki profesjonalnej współpracy z ITSCare. Celem jest dalsze wdrażanie pieczęci QSCD jeszcze w tym roku, a tym samym zwiększenie rocznego wolumenu automatycznie pieczętowanych dokumentów”.

O ITSCare

ITSCare, z siedzibą we Frankfurcie i z centralą w Stuttgarcie, jest spółką zależną należącą w całości do trzech towarzystw ubezpieczeniowych AOK. Jako dostawca usług, ITSCare wraz z ponad 700 wykwalifikowanymi pracownikami jest odpowiedzialny za przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych ubezpieczonych. Jako specjalista w zakresie sieci, sprzętu, oprogramowania, telekomunikacji i centrów danych, ITSCare jest symbolem najwyższej jakości usług.

Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji na temat kwalifikowanej pieczęci elektronicznej dla Twojej organizacji: connect@signius.eu