Podpisywanie umów online w życiu freelancerów

Jeśli pracujesz na własny rachunek umowa często bywa kluczową sprawą. Niedopilnowanie jej, opóźnienia w podpisie, mogą być przedmiotem sporu lub skutkować utratą zlecenia. Podpisywanie umów online jest doskonałym rozwiązaniem dla świadomych freelancerów i soloprzedsiębiorców.

Podpisywanie umów online ciągle jest dość nowe w codzienności wielu z nas. Sporo zmienił jednak wprowadzony kilka lat temu podpis zaufany. Niestety, za jego pomocą możemy podpisywać jedynie określone dokumenty, a nie np. umowy biznesowe. Profil zaufany powstał przede wszystkim do załatwiania spraw administracyjnych. Aby właściwie i ze skutkiem prawnym podpisać umowę z kontrahentem najlepiej do tego celu wykorzystać podpis kwalifikowany lub zaawansowany.

Zdalne podpisywanie to naprawdę niewielka inwestycja, a koszt zwraca się bardzo szybko. Dodatkowo, jest to bardzo skuteczna ochrona przed nieuczciwością zlecających pracę.

Przyjrzyjmy się przykładowi.

Rafał zajmuje się projektowaniem graficznym. Otrzymuje szybkie, intratne zlecenie na przygotowanie plakatu do eventu. Niestety, czas leci, a podpisywanie umowy „to tylko formalność“, zatem zgadza się zacząć pracę przed jej oficjalnym podpisaniem. Przygotowuje plakat, ale klienci wnoszą kilkukrotnie poprawki.

W regularnej umowie ma zapisane, że trzecia runda jest dodatkowo płatna. Klient nie respektuje tego zapisu powołując się na to, że umowa jest nadal w procesie sprawdzania, a poza tym jego praca nie podoba się klientom. Powstaje konflikt, a Rafał boi się czy otrzyma pieniądze za zlecenie.

Podpisywanie umów online może być ochroną dla freelancerów

Sytuacja opisana powyżej wcale nie jest zjawiskiem odosobnionym. Zarówno jakość umowy, jak i proces jej procedowania mają niebagatelne znaczenie dla osób pracujących w pojedynkę. Proponowanie kontrahentom podpisywania zdalnego nie tylko organizuje pracę i ją chroni, ale także podnosi wartość współpracy. W procesie wyboru wykonawcy jasne i przejrzyste reguły bywają jednym z argumentów, który sprzyja decyzjom – podejmujemy pracę z tą osobą czy inną.

Podpisywanie umów online może być też cenne dla osób, które na co dzień nie świadczą usług, a np. okazyjnie muszą zawrzeć umowę (np. kupna-sprzedaży). Jeśli umowa musi zostać wysłana, łatwiej jest zrobić to cyfrowo niż korzystać z druku, skanowania i tradycyjnej poczty.

SIGNIUS Professional dla samozatrudnionych

SIGNIUS oferuje osobom samozatrudnionym platformę SIGNIUS Professional, która pozwala tworzyć zdalne środowisko pracy. Można założyć tam bezpłatne konto, które pozwoli na przechowywanie i udostępnianie umów. Warto pamiętać też, że mamy możliwość wyboru, kto pokrywa koszt podpisu – my czy nasz klient.

Co otrzymujesz?

  • Prostą w obsłudze platformę do zdalnego podpisywania dokumentów w jedną minutę
  • Minimum formalności związanych z zwarciem umowy
  • Przyspieszenie procesu zawarcia umowy, co oznacza szybszą realizację projektu i krótszy czas otrzymania zapłaty za zlecenie
  • Notyfikacje mailowe o podpisaniu umów przez każdą ze stron
  • Więcej czasu i szybszy zysk

Chcesz przetestować jak działa SIGNIUS Professional? Można to zrobić całkowicie za darmo. Wystarczy założyć bezpłatne konto, dzięki któremu otrzymasz dostęp do platformy oraz do wykorzystania 10 podpisów elektronicznych. Z poziomu aplikacji możesz zakupić dowolne pakiety podpisów. Ich ceny zaczynają się od 5 zł.

 

Jedna minuta i podpisane

Najszybszy w Polsce sposób
na natychmiastowe zawarcie umowy online

Dowiedz się więcejZałóż bezpłatne konto