Skip to main content

Współczesny sektor finansowy stale poszukuje nowych rozwiązań technologicznych, które umożliwią bezpieczne i efektywne prowadzenie transakcji online. Jednym z takich innowacyjnych narzędzi jest kwalifikowana pieczęć elektroniczna, która staje się coraz bardziej istotnym elementem w procesach cyfrowego pieczętowania dokumentów oraz autoryzacji transakcji.  

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna to innowacyjne rozwiązanie, które ułatwia i przyspiesza działanie w wielu sektorach – w tym w szczególności finansowym. Jest wykorzystywana do uwierzytelniania dokumentów online w firmach i instytucjach, dzięki czemu nie trzeba ich drukować i można skrócić ścieżkę ich obiegu. 

Oferowana przez SIGNIUS elektroniczna pieczęć kwalifikowana wraz z serwerem pieczętującym i QSCD tworzy kompleksowe rozwiązanie, które umożliwia pieczętowanie nawet 30 milionów dokumentów na godzinę. Nie sposób zliczyć, ile czasu możesz zaoszczędzić korzystając z tego rozwiązania w swoim biznesie. Branża finansowa to jeden z sektorów, który nie tylko dla wygody klientów, ale także ze względu na regulacje prawne musi wdrażać rozwiązania online. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest wykorzystywana w branży finansowej.

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna – co to jest?

Elektroniczna pieczęć kwalifikowana to narzędzie, z którego mogą korzystać osoby prawne. Co ważne nie jest to alternatywa dla podpisu elektronicznego, z którego korzystają osoby fizyczne. Może być używana przez więcej niż jedną osobę w ramach danego podmiotu prawnego. Zapewnia wiarygodność, integralność i autentyczność danych, potwierdzając, że dany dokument pochodzi od danego podmiotu, a jego treść nie została zmieniona. Kwalifikowana pieczęć elektroniczna bazuje na kwalifikowanym certyfikacie wydawanym przez Kwalifikowanego Dostawcę Usług Zaufania. 

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest narzędziem wskazywanym również przez Ustawę o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Potwierdza to, że dokumenty opatrzone taką pieczęcią znajdują zastosowanie i mają moc prawną zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej.

W jakich transakcjach może być zastosowana elektroniczna pieczęć kwalifikowana?

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest zaawansowanym rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym w sektorze finansowym. Wykorzystuje się ją m.in. do takich transakcji, jak:

  • elektroniczne pieczętowanie promes kredytowych, umów inwestycyjnych,
  • masowe, zautomatyzowane pieczętowanie potwierdzeń obrotów, sald, powiadomień,
  • pieczętowanie elektroniczne umów i dokumentów finansowych,
  • zarządzanie dokumentacją klientów, w tym m.in. pieczętowanie elektronicznych umów, wniosków czy dokumentów identyfikacyjnych,
  • zabezpieczenie i autoryzacja transakcji finansowych,
  • archiwizacja elektroniczna i przechowywanie danych.

Wykorzystanie kwalifikowanej pieczęci elektronicznej jest możliwe we współpracy B2B, a także z instytucjami administracji publicznej.

Znaczenie kwalifikowanej pieczęci elektronicznej

Elektroniczna pieczęć kwalifikowana jako cyfrowy odpowiednik pieczątki firmowej to kompleksowe, prawnie wiążące rozwiązanie. Oferowana przez SIGNIUS jako kompleksowe rozwiązanie razem z dedykowanym systemem pieczętującym i QSCD, umożliwia pieczętowanie milionów dokumentów jednocześnie. To bezpieczne, zgodne z przepisami unijnymi narzędzie, które pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu przy przetwarzaniu danych o wysokim stopniu automatyzacji. Kwalifikowana pieczęć elektroniczna zapewnia najwyższy stopień wiarygodności transakcji w relacjach B2B oraz B2C i oznacza jej niezaprzeczalne i niepodważalne zawarcie. Ponadto, kwalifikowana pieczęć elektroniczna zapewnia ochronę przed fałszerstwami. Opiera się na zaawansowanych metodach kryptograficznych, co czyni ją wyjątkowo trudną do podrobienia. To zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed wszelkimi próbami oszustwa lub podszywania się.

Wprowadzenie kwalifikowanej pieczęci elektronicznej do firmy może znacząco ograniczyć potrzebę korzystania z tradycyjnych dokumentów papierowych oraz biurokrację, przyspieszając tym samym przebieg transakcji finansowych.

SIGNIUS to doświadczeni eksperci specjalizujący się w branży kryptograficznej.  Jednym z rozwiązań, które wdrażamy od lat, jest pieczęć kwalifikowana, którą dostarczymy do Twojej firmy zapewniając jednocześnie  kompleksowe wsparcie umożliwiające jej stosowanie. W naszej ofercie jest także przyjazna i intuicyjna aplikacja do podpisu elektronicznego.

Umów bezpłatną konsultację i przekonaj się, że to rozwiązanie, z którym możesz wiele zyskać.