Skip to main content

Zastanawiasz się, w jaki sposób załatwiać sprawy urzędowe lub podpisać umowę o pracę przez Internet? Niezbędny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny. Co to jest i jak go uzyskać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny – co to jest? Wyjaśniamy!

Kwalifikowany podpis elektroniczny to podpis elektroniczny posiadający moc prawną podpisu własnoręcznego. Jest on poświadczany za pomocą certyfikatu kwalifikowanego, co oznacza, że możliwa jest pełna weryfikacja osoby składającej podpis. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny składany jest za pomocą kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego, które również opiera się na certyfikacie. Jest on stosowany przede wszystkim dla umów oraz dokumentów, które wymagają formy pisemnej. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny – jak go uzyskać?

Kwalifikowane podpisy elektroniczne są wydawane przez centra certyfikacji nadzorowane przez Ministra ds. informatyzacji. Są one poddawane rygorystycznym regulacjom.

Jak najszybciej wyrobić kwalifikowany podpis elektroniczny – krok po kroku?

Metod jest oczywiście kilka – od osobistego spotkania u doradcy i oczekiwania na jego wyrobienie, po skorzystanie z platformy do elektronicznego podpisywania dokumentów, gdzie podpis kwalifikowany wyrobimy w ciągu kilku minut całkowicie zdalnie. Aplikacja do podpisu elektronicznego jest udostępniana między innymi przez firmę SIGNIUS. Kwalifikowany podpis elektroniczny można tam zakupić i wyrobić praktycznie od ręki! Wystarczy założyć na platformie SIGNIUS Professional bezpłatne konto. Po wybraniu odpowiedniego do naszych potrzeb pakietu podpisów i zdalnej weryfikacji tożsamości, można już podpisywać dokumenty online. Cały proces trwa około dziesięciu minut! Warto jeszcze dodać, że proces weryfikacji tożsamości odbywa się za pomocą wideokonferencji z konsultantem lub samodzielnie poprzez aplikację Nect na telefonie komórkowym.

Na naszym filmie pokazujemy kolejno wszystkie czynności, jakie należy wykonać, by móc posługiwać się kwalifikowanym podpisem elektronicznym: 

SIGNIUS – Jak podpisać dokument na platformie? Podpis kwalifikowany krok po kroku.

Zastosowanie e-podpisu – gdzie go wykorzystasz?

Spośród wielu zastosowań podpisu kwalifikowanego, warto wymienić przynajmniej kilka. Za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego można między innymi:

  • podpisywać umowy cywilno-prawne,
  • tworzyć elektroniczny obieg fakturowania
  • weryfikować, a także potwierdzać swoją tożsamość w komunikacji z wszelkimi urzędami administracji publicznej
  • podpisywać dokumentację medyczną, 
  • podpisywać dokumenty kadrowe (w tym umowy o pracę).

Warto także wspomnieć o tym, że kwalifikowany podpis elektroniczny jest uznawany i ma moc prawną we wszystkich państwa Unii Europejskiej. Oznacza to, że z jego pomocą możemy załatwiać istotne sprawy również poza granicami naszego państwa. 

Korzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest ogromnym udogodnieniem, a co więcej, teraz można go uzyskać w wyjątkowo prosty sposób. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. 

Ile kosztuje uzyskanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego? 

Całkowity koszt takiej usługi zależny jest m.in. od długości ważności certyfikatu, a także formy uzyskania podpisu kwalifikowanego

Naszym klientom korzystającym z platformy samodzielnie proponujemy elastyczne pakiety cenowe. Klienci mogą skorzystać z zakupu jednorazowego, w którym pakiety obejmują:

  • 10 podpisów ważnych przez 7 dni,
  • 30 podpisów ważnych przez 30 dni,
  • 120 podpisów ważnych przez 1 rok, 
  • 600 podpisów ważnych przez 1 rok, 
  • 1200 podpisów ważnych przez 1 rok.

Wygodnym rozwiązaniem jest również subskrypcja odnawiana co 30 dni. W subskrypcji klienci mogą zakupić 10, 50 lub 100 podpisów.  Oczywiście, z subskrypcji można zrezygnować w dowolnym momencie. Zapraszamy do założenia bezpłatnego konta i wyrobienia podpisu kwalifikowanego w 10 minut!