Skip to main content

Mamy XXI wiek, rok 2021, w tym roku minie siedem lat od ogłoszenia dyrektywy Unii Europejskiej eIDAS w 2014 i pięć lat od przyjęcia przez polski parlament Ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej z września 2016 roku. Istnieją więc od lat zarówno ramy prawne, jak i możliwości technologiczne do korzystania z usług elektronicznych. Mamy do wyboru krajowych i zagranicznych dostawców usług zaufania, a mimo to często ciągle tkwimy w XX wieku i korzystamy z papieru. Pewnie gdyby nie pandemia, tkwili byśmy w nim jeszcze długo.

Skutki pandemii

Zagrożenie COVID-19 spowodowało poszukiwanie rozwiązań zdalnych w wielu dziedzinach życia biznesowego i codziennego. Jednym z takich obszarów, który w praktyce od zaraz może zostać zdygitalizowany jest obszar podpisywania dokumentów i weryfikacji tożsamości. Korzyści są niezaprzeczalne – znaczna oszczędność czasu i kosztów, redukcja śladu węglowego, efektywniejsza praca, to tylko część z nich.  Mimo to nadal w kontaktach B2C i B2B najczęściej posługujemy się papierem i długopisem. Nawet tam, gdzie ograniczyliśmy kontakt, często przesyłamy sobie podpisane dokumenty w formie skanów lub pocztą, a następnie wypełniamy nimi segregatory i w takiej formie archiwizujemy.

Główne bariery

Rozmawiając z małymi i większymi firmami zauważyliśmy, że główną barierą nie jest dzisiaj koszt przejścia do procesu cyfrowego, który wbrew obawom nie jest wysoki. Jest nią z jednej strony niewiedza na temat prawnego umocowania podpisu elektronicznego oraz zdalnej identyfikacji klienta, a z drugiej strony obawa o trudności związane z wdrażaniem takich rozwiązań w procesy wewnętrzne.

Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie! Usługi elektroniczne mają moc prawną na poziomie europejskim od lat, a procesy te są dzisiaj proste i intuicyjne. Rozwiązania oferowane są z kolei w różnych modelach wdrożenia, także tych gotowych do natychmiastowej implementacji.

Czego potrzebujemy?

Postawiliśmy sobie pytanie, czego przede wszystkim potrzebują dzisiaj firmy i organizacje, aby zacząć pracować nowocześniej, czyli zdalnie i ekologicznie całkowicie rezygnując z podpisywania umów w formie papierowej. Wyróżniliśmy 3 główne kwestie:

  1. Podstawowa, ogólna wiedza o podpisie elektroniczny, jego mocy prawnej oraz 3 rodzajach (podstawowy, zaawansowany, kwalifikowany). Możemy ją pozyskać zarówno z Internetu, jak i od specjalistów w dziedzinie podpisu cyfrowego. Zapraszamy więc do kontaktu z naszymi specjalistami, chętnie podzielimy się wiedzą i doradzimy w wyborze rozwiązania.
  2. Świadomość jakie dokumenty podpisujemy, którym rodzajem podpisu oraz, czy są dla nich jakieś szczególne wymagania ustawowe np. forma pisemna pod rygorem nieważności – w tej sytuacji należy zastosować podpis kwalifikowany. W tej kwestii także doradzimy.
  3. Dostęp do platformy umożliwiającej bezpieczne podpisanie dokumentu online oraz możliwość zaproszenia do podpisu dowolnych osób. Tu z rozwiązaniem przychodzi SIGNIUS Professional.

Najłatwiejszy i najszybszy sposób na podpisanie dokumentów

Platforma SIGNIUS Professional jest rozwiązaniem prostym i wyjątkowo intuicyjnym, dostępnym zarówno dla MŚP, jak i dla dużych korporacji. Można zacząć korzystać z niej natychmiast. Wystarczy założyć konto, wykupić wybrany pakiet i gotowe. W szybki sposób podpiszemy dokument online i wyślemy go przez platformę do podpisu do innych osób. Co ważne, tożsamość wszystkich osób podpisujących jest potwierdzana przed złożeniem pierwszego podpisu, gwarantuje to pełne bezpieczeństwo usługi – wiemy na 100% z kim podpisujemy dokumenty.

Przygodę z podpisem elektronicznym SIGNIUS Professional możemy zatem rozpocząć bez dodatkowych kosztów integracji, wybierając jeden z wielu pakietów podpisów. Oferujemy także płynną i wygodną integrację przez API oraz opcję wdrożenia lokalnego z pełnym brandingiem. Wszystko, w zależności od potrzeb organizacji.

SIGNIUS jest wyjątkowy. Jego konstrukcja i design są oparte na ponad 20-letnim doświadczeniu międzynarodowym w obszarze usług zaufania.

Zapraszamy na bezpłatne i niezobowiązujące konsultacje na temat możliwości zastosowania podpisu elektronicznego oraz zdalnej weryfikacji tożsamości w firmach. Chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem oraz pomagamy w wyborze rozwiązania.

Sprawdź, jak SIGNIUS może pomóc Twojej firmie działać efektywniej i nowocześniej: aplikacja do podpisu elektronicznego, pieczęć elektronicznaweryfikacja tożsamości online, znacznik czasu.

Sprawdź nasze produkty również dla innych branży: