Skip to main content

Dlaczego w dobie powszechnej transformacji cyfrowej niektóre firmy nadal nie zdecydowały się na podpisy elektroniczne dla klientów biznesowych? Wiąże się to między innymi z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa. Jednak nowoczesne rozwiązania są nie tylko efektywne, ale także oferują najwyższy poziom ochrony danych. Podpisy elektroniczne oferowane na platformie SIGNIUS są zgodne nie tylko z obowiązującymi przepisami krajowymi, ale również europejskim rozporządzeniem eIDAS. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej platformy do podpisywania dokumentów online? Dowiecie się z tego artykułu!

Co wyróżnia profesjonalną platformę do elektronicznego podpisywania dokumentów?

Bezpieczeństwo e-podpisu zależy od wielu czynników, takich jak np. metoda uwierzytelnienia czy rodzaj używanego certyfikatu. Kluczowe jest również zabezpieczanie danej platformy do elektronicznego podpisywania dokumentów. Profesjonalne rozwiązania powinny nie tylko oferować wszystkie podpisy elektroniczne dla firm oraz obsługę procesu obiegu dokumentów w jednym miejscu, ale także wyróżniać się szczególną troską o dane użytkowników. Oznacza to, że powinny wykorzystywać najnowocześniejsze technologie szyfrowania w celu ochrony poufnych informacji przed nieautoryzowanym dostępem i naruszeniami.

Przy wyborze odpowiedniej platformy do podpisywania dokumentów online należy zwróć również uwagę na:

  • brak konieczności posiadania fizycznych nośników (karty czy czytnika),
  • prosty i intuicyjny interfejs użytkownika,
  • możliwość podpisywania dokumentów przy pomocy urządzeń mobilnych,
  • szansę na przetestowanie rozwiązania przed podjęciem ostatecznej decyzji,
  • łatwą integrację przez API z wewnętrznymi systemami (np. zarządzania dokumentacją czy archiwizacją),
  • możliwość wprowadzenia indywidualnych funkcjonalności, czyli elastyczność usługodawcy
  • możliwość personalizacji pod względem brandingu, zgodną z identyfikacją firmy,
  • korzystną ofertę cenową np. niezależną od ilości użytkowników korzystających z rozwiązania, co ma szczególne znaczenie w dużych i rozproszonych organizacjach
  • kompleksowe wsparcie techniczne,
  • zapewnienie przez usługodawcę szkoleń dla użytkowników.

Jaki model wdrożenia platformy wybrać?

Podczas wyboru platformy do podpisywania dokumentów online, warto rozważyć różne modele wdrażania. Jednym z nich jest rozwiązanie w chmurze (SaaS – Software as a Service), w którym system jest hostowany oraz zarządzany przez dostawcę. Alternatywę stanowi chmura prywatna lub zdalne podpisywanie dokumentów instalacji lokalnej (on-premise), czyli przechowywanie wszystkich danych i procesów związanych z podpisami elektronicznymi na własnych serwerach. Co wyróżnia ten model?

Przede wszystkim pozwala firmom czy organizacjom zachować samodzielność w kwestii zabezpieczeń. Oznacza to niezależność od dostawcy usług chmurowych. Zapewnia więc większą elastyczność oraz umożliwia dostosowanie do konkretnych potrzeb i procedur przedsiębiorstwa. Jeśli natomiast zależy Ci na częściowym outsourcingu zewnętrznym, możesz zawsze zdecydować się na model hybrydowy, łącząc oba podejścia.

SIGNIUS Enterprise — rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw, korporacji i e-administracji

Wybierając SIGNIUS Enterprise nie musisz dostosowywać się do określonego rozwiązania. To  bogata w funkcje, wielousługowa platforma do podpisywania dokumentów dla dużych firm czy organizacji, która dopasuje się do Ciebie. Z łatwością wyjdzie naprzeciw wewnętrznym modelom infrastruktury czy polityce prywatności. Jej elastyczność i możliwość zmiany wyglądu sprawią, że stanie się spójna z identyfikacją marki Twojej organizacji, zaś przyjazny i intuicyjny interfejs użytkownika ułatwi wdrożenie pracowników. Platforma oferuje wszystkie podpisy elektroniczne dla klientów biznesowych w jednym miejscu, w pełni cyfrowe zarządzanie umowami oraz zdalną identyfikację klienta.

Chcesz przeprowadzać transakcje biznesowe jeszcze szybciej niż dotychczas? Skorzystaj z bezpłatnego spotkania ze specjalistami SIGNIUS, aby wybrać najkorzystniejszy model wdrożenia.