Skip to main content

Jak podpisać umowę na odległość? Innowacje sprawiają, że nasze życie zmienia się bardzo szybko. W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym technologia odgrywa kluczową rolę, tradycyjne metody podpisywania umów stopniowo ustępują miejsca innowacyjnym rozwiązaniom. Jednym z nich jest podpisywanie umów na odległość za pomocą podpisów elektronicznych. Ten sposób zawierania umów przynosi liczne korzyści zarówno firmom, jak i klientom, eliminując potrzebę fizycznej obecności w miejscu podpisywania dokumentów, co zdecydowanie ułatwia nawiązywanie relacji biznesowych poprzez efektywne, szybkie i bezpieczne zawieranie umów online z ludźmi z całego świata. Nie ma już konieczności przesyłania  papierowych umów i czekania  na ich odesłanie.

W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym  zaletom podpisów elektronicznych, a także przedstawimy, jak firmy mogą wykorzystać te możliwości.

Czym jest podpis elektroniczny?

Zgodnie z Rozporządzeniem eIDAS, podpis elektroniczny to dane w formie elektronicznej, które są dołączone lub logicznie powiązane z innymi danymi w postaci elektronicznej i które są używane przez podpisującego jako jego sygnatura. Podpis elektroniczny służy  do potwierdzenia tożsamości i/lub wyrażenia zgody osoby składającej podpis. Istotą podpisu elektronicznego jest możliwość jednoznacznego powiązania danej osoby z dokonaną akceptacją, co zapewnia bezpieczeństwo i wiarygodność procesu.

Współcześnie podpisy elektroniczne są powszechnie stosowane w celu ułatwienia procesów biznesowych, skracając czas zawierania umów, eliminując konieczność fizycznej obecności stron w jednym miejscu oraz redukując koszty związane z drukowaniem, wysyłaniem i przechowywaniem dokumentów. Wartością dodaną jest także aspekt ekologiczny, podpisywanie dokumentów online ogranicza zużycie papieru i wspiera praktyki zrównoważonego rozwoju.

Jak podpisać umowę online na odległość?

Podpisywanie umów na odległość za pomocą podpisu elektronicznego jest stosunkowo prostym i wygodnym procesem, który umożliwia skuteczne finalizowanie transakcji bez konieczności fizycznego spotkania stron. Jak  wprowadzić taki system do firm? Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę. 

Wybór platformy do podpisywania elektronicznego

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej platformy lub systemu do podpisywania elektronicznego. Istnieją różne rozwiązania, dlatego warto przeanalizować oferty i sprawdzić, która usługa będzie najwygodniejsza i spełni oczekiwania naszej firmy. Specjalnie zaprojektowana aplikacja do podpisu elektronicznego, którą na życzenie klienta biznesowego możemy zmodyfikować, wdrażając dodatkowe opcje i funkcjonalności, może okazać się rozwiązaniem idealnie dostosowanym do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Warto także zwrócić uwagę na komfort korzystania z dobrze zaprojektowanej platformy. Intuicyjność i łatwość korzystania z rozwiązania są kluczowe dla wszystkich użytkowników. Wszystkie strony umowy mają możliwość skorzystania z cyfrowego podpisu, także kwalifikowanego. Na platformie SIGNIUS jest on wydawany zdalnie, wszystkim osobom podpisującym, w kilka minut, co nie tylko przyspiesza proces podpisywania umów, lecz także eliminuje konieczność fizycznego drukowania i wysyłania dokumentów.

Natychmiastowe uzyskanie podpisu kwalifikowanego jest możliwe dzięki zdalnej weryfikacji tożsamości. Znacznie skraca to czas podpisywania dokumentów i pozwala na bezproblemową współpracę z partnerami z różnych zakątków świata.

Zdalne podpisywanie dokumentów  nie tylko zwiększa efektywność procesów biznesowych, lecz także otwiera drzwi do globalnej współpracy. Bez względu na to, gdzie się znajdujemy, strony umowy mogą szybko i bezpiecznie zawierać umowy, co przyspiesza rozwój biznesu. 

Jak podpisać umowę zdalnie – podsumowanie

Podpisy elektroniczne to efektywne narzędzie stosowane coraz częściej w świecie biznesu. Umożliwiają legalne zawieranie umów, niezależnie od miejsca pobytu kontrahentów przyspieszając procesy biznesowe i ułatwiając prowadzenie firm. 

Poszukujesz rozwiązań, które pozwolą Ci podpisywać umowy na odległość? Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz i jakie masz potrzeby, SIGNIUS proponuje zindywidualizowane rozwiązania. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak działa nasza platforma do podpisywania dokumentów online, zamów bezpłatne DEMO usługi i  dowiedz się, jak przyśpieszyć i usprawnić swoją pracę.